Nejvíce žáků zapojených do Čtení pomáhá je ze severní Moravy

17.05.2011 00:00

Projekt Čtení pomáhá slaví první měsíc svého fungování. Za tu dobu se na stránkách www.ctenipomaha.cz zaregistrovalo přes 15.000 žáků, kteří rozdělili přes 1.200.000 korun a naplnili sedm charitativních projektů. Čerstvě uzavřenou charitou je „Pomoc starším“. Nejvíce žáků zapojených do projektu Čtení pomáhá pochází ze severní Moravy.

 

 

Charitativní projekty:

Projekt Čtení pomáhá byl spuštěn 8. 4. 2011. Za tu dobu se podařilo naplnit následující charitativní projekty:

 

Charitativní projekt

Účel

Cílová částka

Datum naplnění

Nevidomá Pavlínka

Běžecký pás a knihy psané Braillovým písmem

28.950 Kč

11. 4. 2011

Nevidomá Seble

Operace očí – děti v Etiopii

80.000 Kč

14. 4. 2011

Asistenční pes Denis

Asistenční pes pro lidi zcela či částečně upoutané na invalidní vozík

200.000 Kč

19. 4. 2011

Zvířata v nouzi

Líhně a voliéry

100.000 Kč

21. 4. 2011

Tábor pro nevidomé

Sportovní tábor

90.000 Kč

2. 5. 2011

Kuře pomáhá

Pomoc dětem

100.000 Kč

5. 5. 2011

Pomoc starším

Nábytek a dataprojektor pro seniory

95.000 Kč

8. 5. 2011

 

Čerstvě uzavřená charita „Pomoc starším“ má za cíl pomoci s vybavením denního centra pro seniory ve Dvoře Králové nad Labem. Tento klub funguje už sedm let a senioři zde mohou ve společnosti se svými kamarády trávit volný čas tím, co je baví a co má smysl. Garantem pomoci je Diakonie ČCE ve Dvoře Králové nad Labem.

 

Mladí čtenáři mohou rozdělovat své padesátikorunové kredity charitativním projektům, jako je např. vozík pro Kristinu, nevidomá Zuzanka, Šárinka z azylového domu či studium pro Graciána Svačinu.

Přehled všech charit naleznete zde: https://www.ctenipomaha.cz/cs/Charity

 

 

Mladí čtenáři

„Nejvíce žáků, kteří se zaregistrovali do Čtení pomáhá, pochází ze severní Moravy. Je to celkem 3.171 mladých čtenářů. Prvenství v úspěšnosti testů má Praha, a to celkem 23 %,“ komentuje aktuální stav Martin Roman, iniciátor a donátor projektu.

 

Další „nej“ mezi školami:

Nej…

Škola

V číslech

Nejvíce registrací

Základní škola T. G. Masaryka Poděbrady

225

Nejvíce vyplněných testů

Základní škola Planá, nám. Svobody, okr. Tachov

2520

Nejvíce úspěšných testů

Základní škola T. G. Masaryka Poděbrady

361

 

***

Projekt Čtení pomáhá podporuje čtenářství a zároveň umožňuje dětem a mládeži podílet se na charitativní činnosti. Děti jsou k četbě motivovány finanční odměnou 50 korun, kterou však nezískávají pro sebe, ale věnují ji na charitu. Každý rok se tak různým nadacím rozdělí 10 miliónů korun. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodnou právě dětští čtenáři. Každý z čtenářů, který se zaregistruje na webových

 

 

 

stránkách projektu, přečte některou z doporučených knih a správně zodpoví kontrolní otázky k dané knize, získává kredit 50 korun. Ten pak věnuje na některou z nabízených konkrétních charitativních akcí. Charity navrhují oslovené dobročinné organizace a partneři projektu. Knihy zařazené do projektu jsou vybírány v celorepublikové anketě o nejlepší dětskou knihu. V odborné porotě, která knihy navrhovala, byli osobnosti, jako je Zdeněk Svěrák, Marek Eben, Alena Ježková, Jiří Dědeček a Martin Roman, který je iniciátorem a donátorem projektu. V porotě dále zasedli zástupci partnerů projektu, kterými jsou ČT, Frekvence 1, Evropa 2, Mladá fronta DNES, Lidové noviny, idnes.cz a lidovky.cz.

 

Webové stránky projektu: www.ctenipomaha.cz 

Facebook: https://www.facebook.com/ctenipomaha